V teplých letních dnech každý z nás hledá způsob, kde by se mohl ochladit. Většina motoristů si proto při delší, ale i kratší cestě nastaví klimatizaci na velmi nízkou teplotu a jsou rádi, že se nemusí potit. Právě toto je však základní problém a hlavní důvod toho, proč jsou pak následně nemocní. Jak by to tedy mělo být správně?
1.) Když přijdete k autu, tak jako první dostatečně otevřete okénka (nebo i dveře), aby se teplý vzduch dostal co nejrychleji z auta ven a až poté nastupte.
2.) U manuální klimatizace pro rychlé vychlazení interiéru zapněte větrák naplno. V první fázi po zapnutí klimatizace se doporučuje spustit vnitřní cirkulaci vzduchu, nasměrovat proudění studeného vzduchu k vršku těla a nohy nechat v teple. Jakmile je vnitřek auta dostatečně ochlazený, tak proudění vzduchu může nastavit na střední hodnotu.
3.) Klimatizace byste měli správně nastavit na teplotu o 5 stupňů nižší, než je venkovní teplota. Samozřejmě né vždy to lze takto provést – hlavně když se dostanete a stojíme v koloně. Nejpříjemněji vnímá lidský organismus teploty mezi 21 a 23 stupni a právě na tuto teplotu je dobré klimatizaci nastavit.
Toto jsou tři základní věci jak správně postupovat a zacházet v letních dnech s klimatizací.
Další důležitá věc je samozřejmě údržba klimatizace. Optimální je nechat klimatizaci zkontrolovat v autoservisu alespoň 1x za rok. V servise by totiž měli jako první zkontrolovat hladinu chladící kapaliny. Dále provedou očištění kabinového filtru od nečistot a když už je filtr ve špatném stavu, tak je nutné ho samozřejmě vyměnit. Ve filtru se totiž usazují a tvoří plísně vlivem vlhkého vzduchu, který přes něj prochází. V takovémto prostředí se pak výborně daří roztočům, bakteriím, virům i houbám, které pak při zapnutí klimatizace vdechujeme. Nepodceňujte tedy pravidelné kontroly a výměny filtrů – předejte tak řadě nemocím.
zdroj: idnes.cz