O reflexních prvních jsme si povídali Tomášem Neřoldem z ministerstva dopravy.
Podceňují chodci používání reflexních prvků nebo se situace už změnila a chodci jsou více opatrnější?
„Zavedením povinnost používání reflexních prvků se na tento problém upozornilo, takže se to velmi zlepšilo. Dnes opravdu vidíme celou řadu lidí s reflexními prvky na batohu, oblečení, všichni si to poměrně dobře hlídají. Ale pořád apelujeme na to, aby lidé na to nezapomínali, aby to nebyla jen nějaké vlna.“
Proč si myslíte, že někteří stále tuto důležitou věc podceňují?
„Málokdo si uvědomuje, jak velký rozdíl je, když někdo má a nemá reflexní prvky. Z pohledu řidiče to chodci moc dobře nevnímají. Máme na to takovou aplikaci na webu, kde si to může člověk vyzkoušet, jaký je ten pohled z auta. Je to opravdu tak, že na 200 metrů ve vidět reflexní materiál, a člověk třeba v modrém oblečení, v tmavším oblečení jen na 18 metrů. To ten řidič v podstatě stihne toho chodce jen vidět, ale nestihne nic udělat.“
Je na toto téma nějaké kampaň?
„My jsme právě v souvislosti s tím, že je mimo město povinné nosit tyto prvky, spustili už před dvěma lety kampaň „Vidíme se?“. Snažíme se na to upozorňovat dále. Teď ty věci znovu budeme opakovat, protože je tady podzim, kdy je ta viditelnost horší.“
V jakých měsících nejčastěji dochází k nehodám, kdy neosvětleného chodce srazí auto?
„Nejhorší je zřejmě listopad, kdy se počasí změní. Lidé na to ještě nejsou zvyklí, ani řidiči. Vlastně se přejde do měsíce, kdy se kombinuje déšť, mlha a zároveň už je brzy tma.“
Jaký je postih za nedodržování používání reflexních prvků?
„Je to pokuta od 0 až do 2000 Kč. Teď už přece jen ten zákon nějaký rok platí, a pokud to někdo ignoruje, opravdu nese odpovědnost a to riziko nejen vůči sobě, ale i těm ostatním. Takže tam ty pokuty mohou padat.“
Poklesl v loňském roce počet chodců, kteří zemřeli na našich silnicích?
„U chodců byl celkově v loňském roce pokles o 10 těch smrtelných nehod, takže se to celkově zlepšilo.“