Základem bezpečné jízdy jsou správně zvolené pneumatiky. Jaké vlastnosti jsou však důležité?

Drtivá většina řidičů vybírá pneumatiky především podle nejnižší ceny a už se nezajímají o jízdní vlastnosti. Není to však ta nejlepší varianta, protože správně vybrané pneumatiky jsou základním kamenem bezpečné jízdy. Pneumatiky vybírejte podle jejich vlastností. V první řadě se zamyslete nad tím, kde a v jakém počasí nejčastěji jezdíte, zda upřednostňujete spíš nízkou spotřebu, nebo je pro vás důležitá třeba nízká hlučnost. Do hor volte pneumatiky, které mají dobré záběrové vlastnosti na sněhu a ledu, v opačném případě pro jízdu ve městech jsou vhodné pneumatiky, které si dobře poradí s mokrou silnicí. Všechny tyto údaje se dozvíte z testů a ze zkušenosti jiných řidičů.

Mezi nejčastěji kupovaným typem jsou především pneumatiky pro celoroční provoz. Řidiči volí tuto variantu hlavně proto, aby se vyhnuli výměnám na přelomu zimy a jara. U těchto pneu obecně platí to, že by se s nimi měl řidič vyhýbat extrémním situacím, protože v nich ztrácejí dobré jízdní vlastnosti – v létě je to příliš velká teplota vozovky a v zimě zase velká vrstva sněhu na vozovce. Celoroční pneu jsou tedy především vhodné pro řidiče, kteří vyráží na silnice jen občas.

Pokud jste na cestách každý den, tak rozhodně je pro vás lepší zvolit sezonní pneumatiky – tedy letní a zimní. Nakupovat doporučujeme od prověřených výrobců. Většina z nich má dlouholeté zkušenosti s výrobou a do dalšího vývoje investují nemalé částky.

Podle dTestu.cz se jako jedny z nejlepších 14palcových letních pneumatik překvapivě umístily relativně levné pneumatiky Falken a Semperit, které nepatří mezi prémiové značky. Mezi zimními 15palcovými pneumatikami vyhrála známá firma Continental WinterContact, která je trošku dražší, ale byla jednoznačně nejlepší na mokru i na sněhu. V Česku patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější značka pneumatik Barum.

 zdroj: dtest.cz 

About the author