KONEC ŠMEJDÍŘŮ, ZA STÁČENÍ TACHOMETRU BUDE HROZIT POKUTA AŽ PŮL MILIONU!

 

Od 1. října vejde v platnost nový zákon, po kterém volají řidiči už dlouho. Týká se stáčení tachometrů, manipulaci s počítadly na tachometru dosud zákon neupravoval. Jak vysoká pokuta bude za stáčení hrozit? A co když technik na kontrole technického stavu auta nesrovnalosti v kilometrech objeví? Zeptali jsme se mluvčího ministerstva dopravy Zdeňka Neusara.

 

Pane Neusare, jak vysoká pokuta bude za stáčení tachometru od října hrozit?

„Nově od 1. října 2018 hrozí pokuta půl milionu korun pro toho, kdo provedl stočení tachometru. Případně pokud mechanik nevystaví protokol o výměně, tedy té legální, tak je tam sazba až 50 tisíc korun. A ten, kdo ten protokol potom nepředloží, myslím provozovatel vozidla, tak je tam sankce až 10 tisíc korun. Míří to hlavně na jednotlivce, kteří tyto činnosti provádějí opakovaně, za úplatu. Platí to pro kontroly provedení po 1. říjnu, tedy ne zpět. Důkazním materiálem pak budou fotky z předchozích kontrol, které sledujeme při kontrolách od roku 2016.“

 

Jak budou postupovat zaměstnanci technických kontrol, když zjistí nesrovnalosti s najetými kilometry vozidla?

„V praxi na STK to bude tak, že když technik zjistí nižší stav tachometru při kontrole, tak se jedná o vážnou závadu typu B, která musí být odstraněna do 30 dnů. Jinak to auto ztratí způsobilost a nemůže na silnici. Míříme opravdu hlavně na ty, kteří stáčení provádějí opakovaně. Běžné řidiče, kteří omylem koupí auto se stočeným tachometrem, poškozovat nechceme.“

 

Dodejme, že kvůli podvodům spojených se stáčením tachometrů připravuje ministerstvo na příští rok úpravu informačního systému stanic technické kontroly. Systém by měl automaticky upozorňovat na nesrovnalosti v kilometrech.

V minulých letech ministerstvo dopravy zprovoznilo veřejně přístupnou databázi www.kontrolatachometru.cz, kde si řidiči mohou zjistit stav tachometru při poslední kontrolách na STK.

Zajímá nás, co vás zajímá a nebojíme se zeptat. Poslouchejte Rádio Dálnici a pořad Buďte v obraze každé pondělí a čtvrtek po 8., 14. a 19. hodině. Pořad Buďte v obraze nabízí rozhovory s odborníky na aktuální témata, který hýbou automobilovým světem.

 

About the author