V celé Evropské Unii začne platit jednotné značení motorových vozidel.

Od 12. října tak budou stojany i tankovací pistole na všech čerpacích stanicích v ČR označeny novými symboly, které také nově ponesou kryty od nádrží nově vyrobených vozidel. Paliva budou rozdělená do tří skupin. Benzinová ponesou označení v kruhu, naftová paliva ve čtverci a plynná v kosočtverci. Nejčastěji využívaná paliva v Česku Natural 95 a Natural 98 budou tak budou vedle starých názvů nově označována jako „E5“, klasický diesel motoristé najdou pod značkou „B7“. Označení plynných paliv se bude shodovat se současnými zkratkami.

Podle výkonného ředitele sdružení automobilového průmyslu AutoSAP Zdeňka Petzleho se ale nejedná o velké změny. Dosavadní označování si čerpací stanice mohou ponechat, musí však dodržet i ta nová. Mimo to dodal, že straších vozidel se označování týkat nebude. V budoucnu by se dále měly značky rozšiřovat podle vývoje alternativních pohonných hmot.

Podle Ivana Indráčka – předsedy SČS (Unie nezávislých petrolejářů ČR) by změna měla odstranit případy, kdy mají pohonné hmoty v různých zemích EU různá označení, což může být pro spotřebitele matoucí. Podle něj je v Česku zhruba sto případů ročně, kdy motoristé příslušné palivo zamění za jiné.

Tuzemské čerpací stanice by na tuto změnu měly být připraveny do konce září. Splnění povinnosti bude následně kontrolovat Česká obchodní inspekce. 

 

zdroj: idnes.cz

About the author