První námraza a sníh nás může potrápit hlavně na Vysočině!

Máme tady podzim a s ním i nebezpečí první námrazy a prvního sněhu. Jak se nejlépe chovat na silnicích, abychom předešli nebezpečí a vyvarovali se třeba smyku? Tak právě na toto téma jsme vyzpovídali šéfa dopravní policie Tomáše Lercha.

 

Pane Lerchu, jaká nám dáte doporučení, co se týče první námrazy na cestě a prvního sněhu?

Bohužel, vždy ten první sníh, první náledí zaznamenáváme zvýšený počet nehod, byť se jedná o dopravní nehoda zpravidla jen s hmotnou škodou. Vždy ten první zlom počasí řidiče „překvapí“. V momentě, kdy se objeví první známky teplotních výkyvů pod bod mrazu, kdy se objeví první sníh, tak nečekat na to, až mě vozidlo uklouzne, ale myslet na to, že musí dát nohu z plynu, musím počítat s tím, že vozidlo více klouže.

 

Jak se v tomto počasí vyhnout smyku? Máte nějaké doporučení, jsou nějaká pravidla?

Co se týče bezpečného ovládání vozidla, je to pak otázka, jaké vozidlo řídím. Jestli mám vozidlo vybavené ABS, což už je dneska většina vozidel. Dneska spousta asistenčních systémů napomáhá bezpečně zvládnout smyk. Tady v tomto případě doporučuji absolvovat některý z kurzů bezpečné jízdy tak, abych se naučil své vozidlo bezpečně ovládat, abych věděl, jak mám reagovat, když už se do smyku dostanu. Taky se ale naučím to, jak tomu samotnému smyku předcházet.

 

Pokud vjíždíme na dálnici nebo sjíždíme z dálnice a přichází první námraza a sníh, co nám poradíte? Jak se vyvarovat nebezpečí?

V zimě platí opravdu víc než kdy jindy, že řidič musí přizpůsobit svou rychlost stavu a povrchu vozovky. Není to klišé, je to opravdu pravidlo, které leckdy zachrání lidský život. To znamená, že jestliže jsem na komunikaci, budeme-li se bavit například o dálnici D1 v prostoru Vysočiny, kde ty výkyvy počasí jsou poměrně zásadní, tak prostě ubrat plyn, bezpečně projet ten nájezdový oblouk na dálnici. Taky si uvědomit, že jsem sjel z dálnice, kde je nejvyšší povolená rychlost 130 Km/h a najíždím na silnici, kde je nejvyšší povolená rychlost 90 km/h. A je potřeba zdůraznit to slovo nejvyšší, protože to neznamená, že musím zákonitě projíždět tu onu komunikaci v nejvyšší dovolené rychlosti.

 

 

foto: idnes.cz

About the author