Dálniční známky na příští rok nepodraží

Prodej dálničních známek v Česku rok od roku stoupá! Stát loni za jejich prodej získal více než pět miliard korun. Celkem se loni prodalo 6,63 milionu kuponů. Ceny známek zůstanou příští rok stejné jako letos.

Vzrůstající trend prodeje známek bude podle ministerstva dopravy dál pokračovat. Na prodeji se neprojevilo ani zrušení zpoplatnění některých úseků dálnic. Dálniční známky navíc nebudou od příštího roku povinné na obchvatech Frýdek-Místek-Dobrá na D48, Sedlice-Kukleny na D11 a Sedlice-Opatovice na D35. Celkem je v Česku 199 kilometrů dálnic, kde nejsou dálniční známky povinné.

Nově budou od příštího roku dálniční kupony naopak povinné na úseku o délce 24 kilometrů mezi Veselím nad Lužnicí a obcí Úsilné a také na téměř 14kilometrovém úseku dálnice D1 Žernov-Lipník nad Bečvou. Zpoplatněno by tak mělo být celkem zhruba 992 kilometrů.

Ceny známek zůstanou příští rok stejné jako letos. Motoristé zaplatí 1500 korun za roční, 440 korun za měsíční a 310 korun za desetidenní. Současných 1500 korun za rok platí motoristé od roku 2012. Prodej kuponů pro rok 2019 začne nejpozději od 1. prosince letošního roku.

Stát plánuje od roku 2021 nahradit papírové kupony elektronickými. Státu by mělo ušetřit přes 100 milionů ročně.

Čtk

foto: Ministerstvo dopravy

About the author