Řidiči pozor, možná vás nemine návštěva očního lékaře

Na začátku příštího roku, může přijít změna v novele zákona o pozemních komunikacích. Změna se bude týkat lidí, kteří si budou po deseti letech měnit řidičský průkaz – ti by totiž po schválení novely museli povinně zavítat také na kontrolu zraku k očnímu lékaři. Změnu v novele zákona navrhuje poslanec Jan Birke. Pokud jí sněmovna schválí, mohla by platit od začátku příštího roku.

Teď je oční prohlídka povinná pro všechny nové řidiče, kteří skládají zkoušky na řidičský průkaz – většina takových žadatelů je ve věku 18 let. Další kontrola je pak povinná pro řidiče až v 65 letech. Během této doby nemají řidiči žádnou další kontrolu podmíněnou, ale dle odhadů má každý pátý řidič vadu zraku a ani o tom neví. Proto by měl řidič pro svoji bezpečnost, ale i ostatních používat při řízení brýle nebo kontaktní čočky.

Z výsledku kampaně Slepí vrazi vyplynulo, že zhruba 80% Českých řidičů by potřebovalo brýle nebo více dioptrií. Jak uvádí prezident Autoklubu Radek Procházka:

Při chybějící korekci zraku o tři čtvrtiny dioptrie se kvůli zhoršeným reakčním schopnostem brzdná dráha u řidiče prodlužuje při rychlosti 90 km/h z 80 na 120 metrů. Zdravé oko vidí chodce na 200 metrů, s třemi čtvrtinami dioptrie bez brýlí na poloviční vzdálenost. Ideální by podle odborníku bylo, kdyby se kontrola prováděla každý rok.

Oproti jiným Evropským státům jsme o krok pozadu. Jiné státy totiž spojují nutnou výměnu řidičského průkazu s komplexní zdravotní prohlídkou, včetně prohlídky očí.

zdroj: idnes.cz

About the author